Wycieczka Łańcut Markowa

przez Barbara Kobylarz

12 września, dwa dni po beatyfikacji rodziny Ulmów, uczniowie naszej szkoły, wspólnie z uczniami Publicznej Szkoły Podstawowej w Klatkach, wybrali się na wycieczkę autokarową na południowy wschód Polski, aby zobaczyć miejsce w którym żyli nowi błogosławieni a także zwiedzić Łańcut, którego historia nieodłącznie związana jest ze społecznością żydowską.
.
Pierwszym punktem na liście zwiedzania było Muzeum Zamku w Łańcucie. Nasi uczniowie mogli podziwiać liczne dzieła sztuki pochodzące z dawnych zbiorów łańcuckich oraz powojennych zakupów i depozytów z innych muzeów. Uczniów zachwyciły pełne przepychu i bogactwa wnętrza zamkowe, piękne posadzki, kryształowe żyrandole oraz antyczne posągi.
Następnie uczestnicy wyprawy zwiedzili stajnie i wozownię. Ten prawdziwy „konny pałac” stworzony przez magnacką rodzinę Potockich dla swoich ukochanych wierzchowców, wzbudził w naszych uczniach sporo emocji.
Kolejne miejsce do którego poprowadził grupę kierownik wycieczki to synagoga w Łańcucie. Jej budynek z zewnątrz nie przedstawia się zbyt efektownie ale prawdziwe piękno ukryte jest w jej wnętrzu. Specjalnie dla naszych uczniów na miejsce przybył opiekujący się synagogą z ramienia Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego pan Mirosław Kądzior. Ten niesamowity i pełen pasji człowiek bardzo życzliwie potraktował zwiedzających pozwalając wszystkim bez wyjątku wejść do środka. Niezwykle ciekawie opowiadał o wyposażeniu i historii.
Po krótkiej chwili przeznaczonej na regenerację sił, ekipa naszych wycieczkowiczów udała się do Markowej.
Celem podróży było zwiedzenie Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów. Miejscowa przewodnik w ciekawy sposób przybliżyła sytuację Żydów w czasie II wojny światowej, opowiedziała o mieszkańcach wsi, którzy ukrywali skazaną na zagładę ludność żydowską oraz przedstawił tragiczną historię rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów, którzy wraz z sześciorgiem ich dzieci zostali zabici przez niemiecką żandarmerię za pomoc Żydom. Historia prezentowana za pomocą nowoczesnej, multimedialnej i interaktywnej wystawy – zapewne to najbardziej zapamiętają uczestnicy wycieczki do Muzeum Ulmów.
Uzupełnieniem wiedzy o dawnym zyciu w Markowej była wizyta w miejscowym skansenie. Zagroda – Muzeum Wsi Markowa jest kompleksem budynków gospodarczych oraz chałup, w którym można spokojnie spędzić sporo czasu zachwycając się sporą ilością szczegółów. Nie brakuje tu narzędzi, sprzętów oraz urządzeń, którymi posługiwali się nasi przodkowie. Każdy z nich niesie za sobą osobną lekcję dotyczącą tego, jak dawniej żyło się ludziom i w jaki sposób radzili sobie z codziennymi czynnościami, które nam dziś ułatwia współczesna technika. Przemiły pan przewodnik pokazał jak mogła wyglądać kryjówka Żydów w domu państwa Ulmów.
Piątym punktem wycieczki była wizyta na cmentarzu w Markowej, gdzie odszukaliśmy grób w którym do niedawna spoczywały szczątki całej rodziny Ulmów.
Następnie w zadumie udaliśmy się do miejscowego kościoła parafialnego, gdzie z czcią wszyscy uczestnicy wycieczki oddali hołd relikwiom nowych błogosławionych.

Nasi uczniowie, wrócili do domów zmęczeni ale pełni wrażeń i ubogaceni nowymi wiadomościami na temat kultury oraz tradycji własnego kraju i regionu.